• Co Vás čeká v roce 2019?

  Začínáme víkendem Miluj svůj život, více
  v květnu pobyt Ájurvéda, jóga, detoxikace, více pro maminky, babičkyRelaxace na venkově a Ájurvédské rodinné vychytávky, více
  v září víkend Ájurvéda pro seniory, více

 • Blog

  Napsala jsem pro Vás nový článek Védské očisty…víte, proč používat Jala Neti?
  více na blogu
  Nezapomeňte si stáhnout
  tipy na zdravou snídani

 • Mysl, myšlenky, emoce

  Existuje ve vašem životě jakýkoliv pocit nespospokojenosti?
  Máte starosti?
  Trápí vás zdravotní potíže?
  Můžeme Vám pomoci,
  více

 • Ayurveda / Ajurvéda

  Chcete vědět více o této vědě o životě a dlouhověkosti?
  Lépe o hladu je zůstat, než jíst nevčas mezi jídlem (Sušruta),
  více

 • E-book zdarma

  Stáhněte si zdarma e-book
  6 tipů na zdravou snídani

Ayurveda / Ajurvéda

Nacházíte se: Úvod » Ajurvéda

Ayurveda, česky Ajurvéda, důvěrně Ajuš Božská a všepojímající věda, jež nemá začátku ani konce a je určena ke všeobec-nému dobru. Věčný a vševědoucí systém ájurvédy, jenž je hoden celoživotního studia.
Tripura Rahasja

„Když je strava špatná, léky nemají smysl; když je strava správná, léky nejsou potřeba“.
Ajurvédské přísloví

„Stejně jako milióny hvězd spolu zpívají a tancují v harmonii, tak i naše tělo, vitál, mysl a srdce musí zpívat a tancovat v harmonii“.
Sri Chinmoy

Tajemství
staroindického lékařství

Ájurvéda je posvátným dědictvím starobylé Indie, je často nazývaná „matkou veškerého léčení“ a je považována za nejstarší a zcela výjimečný celostní léčebný systém na světě. Člověka považuje za neoddělitelný a vzájemně propojený komplex těla, ducha, mysli a životního stylu.

Ve starověké védské kultuře ji po tisíce let ústně předávali mistrové svým žákům. Následně vznikla i písemná díla o ajurvédě. Nejstarší a nejvlivnější jsou Sušruta samhitá a Čaraka samhitá, které ovlivňují tradiční indické lékařství i dnes.

Osobní
přirozenost

Každý člověk se rodí s jedinečným poměrem energií, které se podílejí na utváření jeho fyzické a psychické charakteristiky. Každý z nás je jedinečný. Při narození máme jedinečné spojení s přírodou a s jejími rytmy (s větrem, se sluncem, s vodou i se zemí). Toto spojení je zcela unikátní.

Ayurveda

Každý máme jiné otisky prstů, jiné fyzické, duševní a emoční vlastnosti, náš unikátní vzorec, který předurčuje naše silné i slabé stránky. To v čem jsme dobří i to, v čem nevynikáme. To je náš program, náš tělesný typ, naše konstituce nebo-li naše přirozenost (je dána okolnostmi v okamžiku početí).

S osobní přirozeností se narodíme a umíráme (zůstává stejná po celý život). Během života jsme však vystavováni různým situacím, stresům, volíme pro nás nevhodnou stravu. To vše narušuje původní konstituci a přináší sebou nerovnováhu a zdravotní potíže. Poměrové zastoupení naší přirozenosti se odchyluje od původního stavu, což se odráží na našem psychickém a zdravotním stavu nerovnováhou a zdravotními potížemi.

Ajurvéda nám pomáhá a ukazuje, co je pro nás vhodné, dobré. Jakými opatřeními dosáhneme vysněného štěstí, skutečného zdraví, vitality i radosti ze života.

Při konzultaci mohu klientovi poradit, jaká práce je pro něho ideální či jaký sport mu prospívá. Díky ajurvédě pochopíme sami sebe, svoje tělo, svoje potřeby.

Ajurvéda používá několik stupňů diagnostiky. Jedním z nich je pulzová diagnostika. Přečtěte si kousek rozhovoru mezi Párvatí (hinduistická bohyně, manželka boha Šivy, jehož energii šakti ztělesňuje) a Šivou.

„Ty jsi vyrobil lidstvo, a co když lidi budou mít poruchu, ani nemají krunýř, jako želvy, co když budou nemocní?“
Šiva odvětil, že proto předal i ayurvedu.
„No a co uděláš s těmi, kteří nemluví? Miminka ještě neřeknou, co je bolí.“
A opět měl Šiva odpověď.
„Na to jsem také myslel a k tomu poslouží nádí parikša (pulzová diagnostika, využíváme ji pro děti i dospělé).“
Šiva pak začal vyprávět své ženě a bohyni Párvatí o nádí parikše. Léčebný systém ayurvedy vznikl se vznikem člověka na zemi.

Jak to
začalo?

Moje první setkání s ajurvédou bylo v roce 2005 a od té doby ji stále studuji. V červenci 2018 jsem ukončila sedmiměsíční studijní pobyt ajurvédy u svého indického učitele. Čím více a déle se nechávám ajurvédou vést, tím více je můj život šťastnější, krásnější i barevnější.

Plujte i vy na klidných vlnách ajurvédy, ráda vás povedu.

Ajurvéda, studenky a učitel

Ajurvéda zcela jistě osloví příznivce zdravého životního stylu, svými účinky ale přesvědčí také ty, kteří se o zdravý životní styl zajímají jen okrajově nebo vůbec. Jestli máte chuť nebo ve vás ajurvéda vzbuzuje zvědavost, vyzkoušejte ji. Stačí kliknout na tlačítko Mám zájem o konzultaci ↓

Kde je vůle Tam je i cesta.

Mám zájem o konzultaci »

Bude mi potěšením vás s ajurvédou seznámit. Většinou stačí jedna návštěva, při zdravotních potížích nebo větším odchýlení od vaší přirozenosti jsou vhodně dvě konzultace.

Na setkání se těší
Martina Francová, ajurvédská terapeutka

Martina Francová, ajurvédská terapeutka, vizitka

Raw (živá)
strava

Velmi podrobně známe dělenou stravu, indickou, vegetariánskou, veganskou i raw. Studovali jsme je a "ujížděli" jsme na nich. Nejpopulárnější je nyní raw strava, a proto se věnujeme jí.

Raw (živá) strava je jednoduchou a nejpřirozenější stravou. Obsahuje nejvíce živin a je lehce stravitelná. Ovoce a zeleninu, syrové ořechy a semínka, obiloviny ohříváme max. na 42° C a tím zachováváme enzymy, vitamíny i minerály v nejvyšší možné míře.

100% raw stravu konzumuji už několik let. Nabízím své zkušenosti a doporučení. Připravuji inspirující kurzy živé stravy s informacemi o významu a výhodách vitariánství, samozřejmostí je příprava dobrot a konzumace, upozorním i na možná úskalí.

Secret of Raw

Kurzy živé stravy

 • skupinové kurzy
 • individuální kurzy
 • on line - placený kurz pro 1 účastníka. Termín telefonicky nebo mailem. Téma dle nabídky či na míru podle přání. Předem platba kurzovného na č.ú.: 2600457249/2010.

Raw syrová rostlinná strava je přirozená a efektivní.

Syrová strava není žádnou novinkou. Tělo je navrženo pro konzumaci této stravy, kterou snadno rozpozná, zpracuje a bez problémů vyloučí.

Konzumace výhradně syrové rostlinné stravy vede k detoxifikaci díky obsahu vody a enzymů. Taková strava ředí krev, toxiny se dostávají z těla do krve, pak do trávicího a vylučovacího traktu, odkud se vyloučí pryč. Tělo se zbaví jedovatých látek, bude dokonale čisté a zdravé.

Neexistuje strava, která by prospívala všem, i živá strava má své záludnosti, které je třeba si pohlídat.

Kurzy Raw stravy
Termín Základy raw food → 11.30 - 16.00 hod
Témata
 • Základy raw food
 • Základy raw stravy pro budoucí maminku
 • Přechod na raw stravu
 • Detoxikace vyváženou syrovou stravou (pozor u vážných nemocí!) Tady je třeba velké opatrnosti, abyste si v dobré víře neublížili.
 • Dětské raw sladkosti
Obsazenost pro max. 10 osob s ohledem na zajištění individuálního přístupu a „hřejivé domácí“ atmosféry
Cena zahrnuje
 • pronájem prostor
 • lektorné
 • suroviny
 • předávání osobních zkušeností
Přihláška e-mailem a uhrazením kurzovného (vyzveme vás k platbě)
Místo konání Centrum spokojené ženy, Dělnická 309, Trutnov

Akce, novinky

leden| 2019

Rok 2019 - najděte harmonii těla i duše v květnu připravujeme víkend Miluj svůj život »

a také pobyty Ájurvéda, jóga, detoxikace » a Ájurvédské rodinné vychytávky »

v září oblíbený víkend Ájurvéda pro seniory »

Klinika na venkově - pobyty